Cadetcar

Co to je Cadetcar ?

V závodech Cadet Grand Prix se závodí v jízdě se závodními vozíky, kterým se říká „Cadetcar“. Tyto vozíky si závodní týmy musí sami postavit. To je základní podmínka účasti v závodech. 

Popis konstrukce

Závodní vozíky Cadetcar mají robustní kovovou konstrukci, která se skládá  převážně z ocelových uzavřených profilů, kterým se běžně říká „jekly“. Menší díly  konstrukce jsou vyrobeny z ocelových pásků, uhelníčků nebo ocelových trubek. Konstrukce je vymyšlena tak, aby ji bylo mož používat pro další následné aktivity například pro montáž různých druhů motorků, ručního řízení, kapotáže apod. Všechny díly konstrukce se sešroubují pomocí šroubů, konstrukci je tak mož rychle rozebírat  a  snadno ji převážet nebo případně vyměnit poškozený díl.

 

 

  

  Díly konstrukce srovnané před montáží.

 

Kolečka jsou bantamová s jehlovými ložisky o průměru 300 mm. Sedátko a opěrátko jsou z dřevotřísky – lamina. Několik menších dílů je z gumy, plastu. Konstrukce  se natírá běžnými  barvami pro venkovní použití, jakou  barevnou  kombinace vymyslíte  záleží jen na vás J.

 

Jak se staví cadetcar  ?

Po zaregistrování do závodu obdrží závodní tým mailem stavební výkresy  podle kterých si svůj závodní vozík postaví. Materiál na stavbu si závodní tým může koupit v běžných prodejnách, nebo si jej nechat poslat na dobírku od organizátora závodů.  V tomto případě s materiálem obdržíte i všechny svařené díly konstrukce. Jak se staví cadetcar můžete vidět zde:  https://kometabetlemska.rajce.idnes.cz/

Před stavbou si prohlédněte a nastudujte plánky a výrobní postup. Vlastní stavbu zahájíte výrobou jednotlivých dílů, které postupně smontujete dohromady. Postup montáže je přiložen u výrobních výkresů.

Vyrobený vozík zbývá natřít, namazat ložiska vazelinou a můžete jít zkoušet jezdit.  Je to jednoduché, poměrně rychlé, ale chce to pečlivost a klid v duši.

Jak dlouho trvá stavba  ?

Stavíte-li poprvé a poctivě všechno rozměřujete počítejte s dobou stavby cca 90 hodin. To znamená, že bude-li Vás stavět pět členů závodního týmu , každý průměrně odpracuje cca  18 hodin, tedy zhruba dva osmihodinové  pracovní dny .  Také máme změřeno, že zkušený řemeslník  zvládne stavbu vozíku za poctivých 40 hodin práce.    

Kde se dá stavět ?

Všude tam, kde je alespoň jeden rovný stůl a nikoho stavbou nerozčilujete. 

Jaké nářadí je potřeba ke stavbě ?

Běžné ruční nářadí, které je v každé malé dílně, na chatě nebo v domácnosti. Nejvíce budete pracovat s rýsovací jehlou, ocelovým pravítkem, posuvným měřítkem, pilníkem, vrtačkou a vrtákem, plochými klíči č. 10 a 13, plochými kleštěmi (kombinačkami), kladívkem a důlčíkem.

Kolik  stojí  materiál ?

Cena veškerého potřebného materiálu na konstrukci vozíku je 4890 Kč.  Cena čtyřech koleček je 1960 Kč. Celková cena materiálu na kompletní vozík je 6820,- Kč včetně DPH. Za tyto ceny + poštovné a balné vám dokážeme materiál zaslat, pakliže nedojde k jeho zdražení. Pokud budete materiál kupovat samostatně lze předpokládat, že ceny budou asi vyšší.

Kde se s ním dá jezdit ?

Na školních hřištích, dvorech, dopravních hřištích, všude tam kde nebude provoz cadetcarů na obtíž. Zásadně nesmíte jezdit na veřejných komunikacích a všude tam, kde by hrozila srážka s nějakým jiným dopravním prostředkem automobilem, autobusem apod. Nezapomeňte se vždy domluvit s majitelem nebo správcem plochy na které budete jezdit.